Кінець епохи «лампочки Ілліча»

Добре підібране освітлення — це не тільки краса будинку, але й економія Вашого гаманця.

Учені давно ламають голову над тим, щоб знизити енерговитрати освітлення й уже розробили трохи більше економічних джерел світла. Останні кілька років у наших магазинах з'явилися так звані енергозберігаючі лампочки, на яких написано, що, світячи як звичайні, вони споживають у п'ять разів менше електроенергії.

 

Але, на перший погляд, в них є істотний недолік. Це їхня ціна. Коштують вони в середньому від 10 до 80 гривень, залежно від потужності й виробника. Найкращими й, відповідно, дорожчими будуть лампочки виробника OSRAM, PHILIPS, DeLux. Знайти такі енергозберігаючі лампочки  не проблема. Їх можна придбати як у супермаркетах, так і у відділах світильників, і в спеціалізованих будівельних магазинах.

 

Здавалося б, що на ці гроші можна купити більше 10 штук звичайних лампочок. Але достоїнством енергозберігаючих лампочок є саме їхні енергозберігаючі властивості. Це й дозволяє нам заощаджувати, причому досить істотно. Як показує практика, заміна однієї 100-ватної лампочки на енергозберігаючу приносить, у середньому, економію в 20 кіловат-годин на місяць, що окупає вартість такої лампочки за півроку. Якщо врахувати, що звичайно така лампочка служить півтора-два року, то можна вважати, що при вартості в 20-30 гривень вона заощадить 100-140 грн. А якщо враховувати ріст цін на електроенергію, то може варто замислитися про енергозберігаючі лампочки прямо зараз?

 

У люмінесцентних ламп, крім енергозберігаючих, є ще й інші переваги. Одна з них — це висока світловіддача (для порівняння — лампа накалювання більшість своєї енергії витрачає на нагрівання, а не на висвітлення).

 

Друге достоїнство — це тривалий термін служби, від 6000 до 15000 годин безперервного горіння. Термін служби, як і в інших товарів, залежить від виробника. Не варто захоплюватися дешевою ціною таких ламп. Китайські виробники найчастіше не дотримуються точної технології при виробництві, тому термін служби істотно знижується.

 

Третє — кольори світіння. Він буває для таких ламп 3 видів — денне, тепле й природне світло. Тепле біле світло (температура кольорів перебуває в районі 2700До по шкалі Кельвіна) ідеально підходить для будинку, кафе, ресторану, тобто для тих приміщень, де можна й потрібно розслаблятися. Денний (6400ДО — білого із блакитнуватим відтінком) і природний (4000ДО — чисте біле світло) сприяють концентрації й роботі. Вони підійдуть для офісів, торговельних і спортивних залів.

 

Для будинку, якщо є можливість змішувати різні види ламп, то варто зробити два види освітлення. Один для відпочинку (2700ДО), інший для роботи (4000ДО). Лампи з температурою 6400До для дому встановлювати не рекомендують, вони надають всьому синюватий відтінок. Колірну температуру виробник указує на коробці з лампою. Але трохи в іншому формулюванні. Наприклад, колірна температура 2700До позначена як 827, 864 — 6400ДО.

 

Є у енергозберігаючих ламп й деякі недоліки. Одна із проблем, пов'язана з такими лампами, це їхня утилізація. Люмінісцентна лампа — це скляна трубка з електродами, наповнена інертним газом і парами ртуті. А із ртуттю жарти погані. Тому такі лампочки вимагають спеціальної утилізації. Якою, на жаль у нас в місті ніхто не займається.

 

Другою проблемою є те, що до кінця своєї служби лампочки почитають гірше світити. Ця проблема з'являється через вигоряння люмінофора, що нанесений на стінки трубок. Виникає питання — на скільки гірше світять такі лампочки? Виробники вказую різні цифри — від 5 до 15%. Але буває, що й на 20-25%. Уникнути цього, поки що, неможливо. Господарі просто переносять такі лампочки в підсобні приміщення, які не потребують інтенсивного освітлення.

Ще один нюанс, на який варто звернути увагу. Це те, що лампа починає світити на повну силу через кілька хвилин. Для деяких приміщень, таких як ванна або туалет, це може бути вкрай незручно. До того ж такі лампи не люблять частих вмикань-вимикань. Це істотно знижує строк їхнього життя.

 

Як вибирати енергозберігаючі лампи?

1. Для домашніх люстр вибирайте лампи з теплим світінням і світловою потужністю не менш тих, що були. Тобто, якщо у вас стояли лампи 100 Вт, то й вибирати потрібно лампи, аналогічні 100 Вт світіння.

2. Якщо ви збираєтеся купувати лампу маловідомої фірми, запитайте знайомих, які могли користуватися такими.

3. Для деяких декоративних світильників краще використати лампи з «холодним» світінням, тоді тонкі деталі й темні малюнки абажурів можуть стати виразніше.

 

Звичайно, відразу подумалося, що для більшої економії бажано замінити всі лампи накалювання на енергозберігаючі, але енергозберігаюча лампочка у ванні або коморі може себе не виправдати. Першими краще заміняти лампи в житлових кімнатах і кухні. До речі, зараз, коли світловий день короткий, енергозберігаючі лампочки не тільки заощадять електроенергію, але й, можливо, зменшать навантаження на електромережу квартири в моменти, коли включені обігрівачі й водонагрівачі.

 

Виробники радять ділити необхідні вати на 4 або на 5. Тобто якщо нам потрібно замінити лампочку накалювання в 100 Ват вибираємо люмінесцентну лампу на 20-26 Ват. І вперед, до економії електроенергії!
Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *